Başkonsolosluğumuz Din Hizmetleri Ataşeliği çalışma bölgesinde faaliyet gösteren cemiyetlerimizden Deggendorf DİTİB Selimiye Camii'nin Dualar eşliğinde resmi açılışı yapıldı.
facebook-paylas

Başkonsolosluğumuz Din Hizmetleri Ataşeliği çalışma bölgesinde faaliyet gösteren cemiyetlerimizden Deggendorf DİTİB Selimiye Camii'nin Dualar eşliğinde resmi açılışı yapıldı.

Deggendorf DİTİB Selimiye Camii İbadete Açıldı

Başkonsolosluğumuz Din Hizmetleri Ataşeliği çalışma bölgesinde faaliyet gösteren cemiyetlerimizden Deggendorf DİTİB Selimiye Camii'nin Dualar eşliğinde resmi açılışı yapıldı.


Başkonsolosluğumuz Din Hizmetleri Ataşeliği çalışma bölgesinde faaliyet gösteren cemiyetlerimizden Deggendorf DİTİB Selimiye Camii Dualar eşliğinde resmi açılışı yapıldı.
 
Deggendorf DITIB Selimiye Camii dernek başkanı Bünyamin Yüksel'in misafirlere  selamlama konuşması'nın arkasından iki ülke'nin milli marşları ve Deggendorf DITIB Selimiye Camii Din Görevlisi İsmail Ertaş'ın Kur'an'ı Kerim tilavetiyle program başladı.
 
Bir yıl önce temeli atılan kısa bir sürede tamamlanan  Deggendorf  Selimiye 
Camii açılışında hem Almanlar hemde  Türkler'den 1200 kişinin üzerinden  yoğun bir katılım oldu. Yapılan konuşmalar da birlik beraberlik mesajları verildi.

Katılan davetliler
 
Açılış programına T.C Münih Başkonsolosu Sayın Mesut Koç, Münih Din Hizmetleri Ataşemiz Sayın Kuddusi Uysal, Köln DITIB Merkez Genel Başkan Yardımcısı Sayın Suat Okuyan, Deggendorf Belediye Başkanı Dr. Christian  Moser, DITIB Güney Bavyera Eyalet Birliği Başkanı Sayın Önder Yıldız, Yardımcısı Aykan İnan, Milletvekili Kultus Bernd Sibler, Katolik Kilisesinden   Papaz Martin Neidl, Evangelische Kilisesinden Papaz Gottfried Rösch, Münih'den Dr. Rainer Oechslen, Çevre  şehirlerden dernek Başkanları, Din Görevlileri, STK  temsilcileri ve Vatandaşlarımızın katılımları ile Muhteşem bir eserin açılışı gerçekleşti.
 
T.C. Münih Başkonsolosu Sayın Mesut Koç
"Bu Güzel Cami'nin yapımında emekleri geçen makamlara yetkili kişilere ve vatandaşlarımıza  çok teşekkürler ederim. Bu güzel camilerin yapılmasına sebep olanlar ilk nesillerdir'' asıl onlara teşekkür etmeliyiz onlar öncülerimizdir ilk nesil temel attı 2. Nesil büyüttü, artık 3. Nesillerin sorumlulukları altındadır onlara emanettir.
Geçmiş Ramazan Bayramınızı Kutlar herkese hayırlı huzurlu günler dilerim dedi.
Açılış programı sonrası Camiyi gezen Türk ve Alman yetkililer Mescitte omuz omuza birlik beraberlik mesajları verdiler.
 
Münih Din Hizmetleri Ataşemiz Sayın Kuddusi Uysal'
Bu Bayram Arefesinde böyle güzel bir Cami'nin açılışını yapmamız bizlere ikinci bir bayramıda beraber yaşattı ''Şehirlerin kalpleri vardır ''Şehirlerin kalpleri böyle güzel eserlerdir bu eserlere hepimiz ailecek sahip çıkalım.
 
Köln DITIB Merkez Genel Başkan Yardımcısı Sayın Suat Okuyan
Yapılan bu güzel eser Deggendorf Selimiye Camii herkese hayırlı olsun bu güzel binanın yapılmasında emekleri, geçen herkese çok teşekkür ederim. Burada iki amaç vardır; Birincisi böyle kalıcı Camiler yapmanın gayesi Allah'ın Rızasını kazanmak, ikinci olarakta insanların huzurunu mutluğunu kazanmaktır temiz bir toplum yetiştirmektir.
DITIB olarak Ramazan ayı boyunca 500 camimizde mülteci kardeşlerimize  50 bin kişiye iftar yemeği vermiş bulunuyoruz. Amacımız kardeşçe paylaşarak huzurlu bir şekilde yaşamaktır. 
 
Deggendorf Belediye Başkanı Dr. Christian Moser 
Benim Türkler ile ilkokul yıllarından beri arkadaşlığım var yaklaşık 30 yıldır burada  beraber yaşıyorum. Türk milleti çok iyi insanlar bu zamana kadar  aramızda bir sorun olmadı bundan sonrada olmaz. Aramızdaki bazı sorunları konuşarak ve paylaşarak üstesinden geleceğiz Caminiz çok güzel olmuş iyi ibadetler dilerim.
 

Protokol misafirlerine caminin gezdirilmesi ve içtanıtımı yapılmasının ardından Müsafirlere yapılan  İkramın ardından güzel dilek ve temenniler  program sona erdi.   

FOTOĞRAFLAR