MÜNİH DİN HİZMETLERİ ATAŞELİĞİ, 2019 YILININ İLK İSTİŞARE TOPLANTISINI YAPTI
facebook-paylas

MÜNİH DİN HİZMETLERİ ATAŞELİĞİ, 2019 YILININ İLK İSTİŞARE TOPLANTISINI YAPTI

T.C. Münih Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ataşeliği, 2019 yılının ilk istişare toplantısını Münih Mehmet Akif Cami konferans salonunda gerçekleştirdi. 06.02.2019 tarihinde yapılan toplantı, Münih Başkonsolosu Mehmet GÜNAY, Din Hizmetleri Ataşesi Sıddık YILMAZ, Eğitim Ataşesi Prof. Dr. Mustafa ÇAKIR, Güney Bavyera Eyalet Birliği Başkanı Önder YILDIZ ve Din Hizmetleri Ataşeliği Din Görevlilerinin katılımıyla saat 11.00’da başladı.
Taufkirchen Din Görevlisi Ali TOP’un Kur’an-ı Kerim tilaveti sonrasında programın sunuculuğunu da üstlenen ev sahibi cemiyet din görevlisi Hamza GÖKDERE’nin selamlama konuşması ve dernek başkanı Mustafa KILIÇ’ın hoş geldiniz konuşmasının akabinde Başkonsolos Sayın Mehmet GÜNAY söz aldı.


Başkonsolos Sayın Mehmet GÜNAY; “Çok anlamlı bir vazife için gurbette görev yapan din görevlileri ile bir arada olmaktan mutlu olduğunu ifade ettikten sonra burada yaşayan vatandaşlarımızın dini ve milli kültürel hassasiyetinin korunmasında din görevlilerine büyük görevler düştüğünü ifade etti. Camilerde çocuklar için icra edilen kursların, burada gelecek nesiller adına büyük bir kazanım olduğunu belirten Günay, ayrıca hastanelerde, cezaevlerinde olan vatandaşlarımızın yalnız olmadıklarını onlara hissettirmek için düzenli ziyaretler yapılmasının önemine de vurgu yaptı”.


Daha sonra Eğitim Ataşesi Sayın Prof. Dr. Mustafa ÇAKIR, kürsüye gelerek din görevlilerine “Yabancı Kültürler ile İletişim” konulu bir sunum yaptı. ÇAKIR; “İletişimde birçok unsurun etkili olduğunu, karşımızdaki insanla konuşurken sözlerimizle beraber, vücut dilimizin de çok önemli olduğunu belirttiği konuşmasında ayrıca burada yaşayan çocuklarımızın hem Türkçe hem de Almancayı en güzel şekilde konuşabilmesinin gerekli olduğunu zira iki dile de hâkim olarak hem kendi kültür dilini yaşatma hem de bulunduğu ülkeye uyumu sağlama açısından bunun son derece elzem olduğunu ifade etti”. ÇAKIR’ın konuşması sonrası toplantının ilk oturumu sona erdi.


Ev sahibi cemiyetin yemek ikramı ve öğle namazı sonrasında toplantının ikinci oturumuna geçildi. Güney Bavyera Eyalet Birliği Başkanı Sayın Önder YILDIZ’ın konuşması sonrasında Din Hizmetleri Ataşesi Sayın Sıddık YILMAZ, 2018 yılında vekâletle kurban organizasyonunda yaptıkları çalışmalar için tüm din görevlilerine teşekkür ederek en fazla bağış toplayan üç cami din görevlilerine teşekkür belgesi takdim etti. 2019 yılı eğitim çalışmaları, yarışmalar, hac organizasyonu, 4-6 yaş grubu öğrencilerin eğitimleri (kindermoschee) ve din görevlilerinin görev alanı ile ilgili diğer konularda değerlendirmelerde bulundu. Daha sonra göreve yeni başlayan din görevlilerinin kendini tanıtmasıyla toplantı sona erdi.
 

FOTOĞRAFLAR